KARATISTÉ SLAVIE TU LIBEREC BODOVALI NA MS SHOTOKAN V TURECKU

2 bronzové medile a jedno páté místo, to je výsledek liberecké výpravy z víkendového Mistrovství světa shotokan, které se konalo v Istanbulu. Česká republika na tomto mistrovství obsadila cekové skvělé 4. místo ze 45 zúčastněných států.
Osmičlenný tým ve složení: Dittrich Filip, Dittrich Tomáš, Chudoba František, Vik Lukáš, Micha Vik, Taušová Viktorie, Onřej Blín a Jakub Kočí ve středu odletěl společně s trénérem Martinem Rethym a Terezou Matějkovou.
První den měli karatisté na relaxaci a návštěvu historického centra Istanbulu. Již druhý den je čekala soutěž a to v kategoriích žáků, kde jak oddíl tak Českou republiku reprezentovali 2 borci. Tomáš Dittrich nastoupil v kategorii kumite 10-11 let – 30 kg, Redbull, jak se libereckému závodníkovi přezdívá, se dostal do první šestnáctky a tam prohrál s ruským závodníkem.
Franišek Chudoba přešel přes 3 eliminační kola, bohužel v posledním zápase, který by  mu zajistil medaili, prohrál se závodníkem z Azerbajdžánu (budoucí vítěz) a nakonec mu patřilo „pouze“ 5. místo. „Naši nejmladší nás opravdu mile překvapili, takové zápasy jsme u nich ještě neviděli. To, co jsme celé 3 měsíce trénovali jim vycházelo. Fanymu se povedlo vyhrát dva zápasy před limitem a to jeden dokonce za 20s.“
Druhý den byl v režii kadetů a juniorů. Jako první nastoupili kataři- Lukáš Vik a Ondřej Blín, těm nepřál los a oba v prvním kole cvičili proti největším favoritům. Lukáš proti závodníkovi z Venezuely a Ondra proti domácímu tureckému závodnikovi, oba tyto souboje prohráli. V kategoriích kumite zápasila Viktorie Taušová, která v kategorii obsazené převážně domácími závodnicemi získala bronzovou medaili, v prvním zápase dokonce deklasovala soupeřku v poměru 7:1. Jako jeden z nejžhavějších kandidátů na medaili se představil Filip Dittrich, který nastoupil proti domácímu tureckému závodníkovi a to bylo znát. Rozhodčí Turka velmi podporovali, to za co Filipa trestali, za to tureckému soupeři udělovali body, bohužel Filip nedokázal tento souboj zvrátit a prohrál. Jakub Kočí, který sbíral první zkušenosti na takovémto velkém turnaji nepřešel v eliminacích přes  ruského závodníka.
Třetí den se představili senioři a veteráni. Jako první nastoupil Michal Vik, který startoval v kategorii kata masters 46-50 let. Po dvou vyhraných kolech se mu podařilo dostat do pětice nejlepších zádníků a nakonec získal bronzovou medaili. Poslední nadějí na medaili byla zkušená závodnice a trenérka Tereza Matějková, která startovala v kategorii kumite -55kg. Na Tereze byla znát roční závodní pauza a tak se mezi nejlepší nedokázala probojovat přes potřebná eliminační kola.
„Na mistrovství jsme se připravovali 3 měsíce, trénovali jsme každý den, někdy i dvakrát denně. Forma se nám podařila perfektně načasovat a i ti méně zkušení předváděli opravdu kvalitní výkony. Největším problémem bylo, že turečtí organizátoři z důvodu velkého počtu závodníků (cca 2000) zrušili repasáže, které umožňují boj o bronzovou medaili všem závodníkům, které porazil finalista. To nás hodně limitovalo, jelikož většina z našich závodníků narazila na budoucí medailisty. Kategorie byli jak kvalitně tak kvantitavně velmi obsazeny, např. Tomáš Dittrich startoval v kategorii 52 závodníků nebo např. Ondřej Blín narazil na loňského mistra světa v kata teamech. S výsledky jsme byli spokojeni, ačkoli jsme tajně doufali v medaile od ostřílených borců jako Dittricha a Vika. Velké díky patří sponzorům a to firmám Livox a Tixik, kteří nám umožnili na tento výjezd vůbec odjet.“
Tento týden čeká závodní týmy karate Slavia nominační turnaj na Mistrovstí ČR, na konci dubna se zúčástní jednoho z největších evropských turnajů, který se bude konat v Hradci králové